sierpnia 19, 2020

Mój syn bawi się lalkami! O korzyściach zabawy lalkami


Lalki, klocki i autka to bez wątpienia top of the top kultowych zabawek. I bezsprzecznie lalki dedykowane były dziewczynkom, a samochody chłopcom. Moje dzieci łamią jednak ten schemat. Tak, mój syn bawi się lalkami. A ja go do tego zachęcam.

W dziecięcym świecie, "przyrządzonym" przez nas dorosłych, wszystko jest przypisane płciom - zabawki, kolory ubranek i ścian w pokoju są inne dla chłopców, a inne dla dziewczynek. I z tego, co widzę, rodzice się tego trzymają.  Nie neguję, żeby nie było. Ale moje dzieci jakoś tak zawsze same wyłamywały się ze schematu. Córka nie miała nigdy ani jednej Barbie, a tymi lalkami które dostawała kiedyś na różne okazje się nie bawiła. Leżały rzucone w kąt, dopóki razu pewnego Karol  się nimi nie zainteresował. I tak oto jednymi z najlepszych zabawek stały się laleczki i pluszaki.

Kiedy dziewczynka bawi się autkami, koparkami czy narzędziami do majsterkowania, wywołuje co najwyżej uśmiech i opinię "chłopczycy". Ale jak już chłopiec bawi się lalką, to jest reakcja: jak to?! Co z niego wyrośnie? Całe szczęście, że dziś już spotykam się z coraz mniejszym zaskoczeniem, a większą świadomością i tolerancją dorosłych w kwestii chociażby zabawek. Jednak mimo to, rodzic sam z siebie nie kupi i nie da chłopcu lalki. Jeszcze nie, chciałabym w to wierzyć. A to przecież tylko ciekawskie dziecko poznające świat.


Rozwojowa moc lalek

Zabawa lalkami daje dzieciom wiele korzyści, bez względu na płeć. A szczególnie istotne jest to w przypadku naszych małych Autystów. 

1. Uczy empatii i troskliwości. 

Karolek głaska lalę i przykrywa kołderką, kiedy chce położyć ją do spania. Tuli, kiedy lala upadnie, aby jej nie bolało. Widzę, jak bardzo jest opiekuńczy nie tylko wobec lalek, ale i zwierząt, dzieci czy maskotek. A bawiąc się lalką mogę mu pokazać kiedy np pogłaska za mocno albo w nieodpowiednim miejscu.

2. Bawiąc się np w domku dla lalek dziecko buduje świat, który zna i w którym czuje się bezpiecznie

Odgrywa znane mu scenki, naśladuje codzienne czynności podpatrzone np. u rodziców - czesanie, karmienie, korzystanie z wc. Ale czasem, kiedy ja się bawię z Karolkiem, staram się zachęcić go do odegrania nieznanych mu sytuacji. Myślę, że dzięki temu łatwiej będzie mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, poradzić sobie z rówieśnikami. 

3. Rozwój mowy

Karol mówi do lalek albo mówi sam do siebie tłumacząc sobie co robi lala. 

4. Poznaje części ciała

Pokazujemy i nazywamy różne części lalki, albo zgadujemy: gdzie jest nos? Coś w tym stylu.

5. Koordynacja ruchowa 

Karolek wybiera do zabawy zazwyczaj małe laleczki, a to nie lada ćwiczenie dla paluszków aby taką lalę np zgiąć i posadzić na huśtawce czy toalecie. 



Myślę, że psychologowie, albo inni rodzice znajdą jeszcze niejedną zaletę zabawy lalkami. Przede wszystkim daje ona dzieciom frajdę. Myślę, że nie bez powodu zabawka ta w różnej formie przetrwała dosłownie wieki.

A my rodzice dajmy dzieciom wybór czym chcą się bawić i nie ograniczajmy ich ze względu na płeć. To naturalne, że są ciekawe świata. Z pewnością lalki będą po prostu kolejną "fazą" i w żaden sposób nie zaburzą u chłopców "męskości". A mogą ich wiele nauczyć. 

4 komentarze:

  1. Pogodniaki!

    Zgadzam się z zaletami! Mój synek lubi bawić się że starszą siostrą lalkami. Ma niecałe 2 lata a potrafi lalkę nakarmić, przebrać, wozić w wózku i usypiać. Zna części ciała - pokazuje i nazywa. Za to siostra poznała marki samochodów - a ja razem z nią!

    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No i super 🙂 niech się bawią póki są dziećmi 😉

      Usuń
  2. Kiedy byłam dzieckiem, miałam kolegę, z którym bawiłam się lalkami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super że chłopak się nie wstydził z Tobą bawić lalkami 🙂

      Usuń