października 09, 2020

Autyzm i choroby współistniejące


Autyzm, ogólnie i skrótowo mówiąc, jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym i rzutuje na życie codzienne dziecka. Już sama ta diagnoza dla rodziców jest nie lada ciosem. Niestety osoby ze spektrum autyzmu są narażone znacznie częściej na różne choroby współwystępujące. Nie są one objawami autyzmu, a zupełnie odrębnymi przypadłościami, które mogą również dotknąć każdą inną osobę. Jednak to osoby z autyzmem są na nie dużo bardziej narażone. Należy być tego świadomym i nie odraczać wizyt u specjalistów jeśli coś nas niepokoi, w obawie przed kolejnymi diagnozami.

👉 Czym jest autyzm i inne ciekawostki: Demony, wróżki i wyrodne matki. Kilka ciekawostek o autyzmie


Szacuje się, że około 70% dzieci z autyzmem ma dodatkowe (jedno lub więcej) zaburzenie współistniejące. Oto, co najczęściej towarzyszy autyzmowi:

1. Padaczka (epilepsja)

Są to powtarzające się napady oraz drgawki, o różnym nasileniu, nierzadko pojawiające się bez wyraźnej przyczyny. Padaczka jest bardzo częstą przypadłością u autystyków, znacznie częstszą niż u neurotypowych dzieci, ponieważ powodują ją podobne czynniki neurologiczne i genetyczne, co autyzm. Znacznie częściej dotyka również osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Przeważnie ataki pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i w okresie dojrzewania. 
Leczenie padaczki obecnie polega na podawaniu leków przeciwdrgawkowych, zazwyczaj już do końca życia.

2. Zaburzenia żoładkowo-jelitowe, alergie

Bóle brzucha, rufluks żołądkowo-jelitowy, biegunki, zaparcia, nadwrażliwość, alergie i nietolerancje pokarmowe. Z tego powodu dzieci z autyzmem są bardzo często na diecie eliminacyjnej. Przeważnie stosuje się tutaj dietę "3 x bez" - bez glutenu, mleka i cukru. Delikatny układ pokarmowy autystyków ma problem ze strawieniem glutenu, kazeiny (białko mleka) i laktozy (cukier mleka).  I choć dietą nie da się wyleczyć autyzmu (jednak słyszałam i takie opinie, choć osobiście nie znam badań, które by to potwierdzały), to może ona znacznie ułatwić życie, pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i wyciszyć pewne objawy autyzmu. 

Z drugiej strony mamy też często do czynienia z wybiórczością pokarmową, polegająca na tym, że dziecko je tylko konkretne produkty, albo o określonej konsystencji/kształcie/kolorze. Może to prowadzić do zaburzeń odżywiania i niedoborów pokarmowych. 

3. Niepełnosprawność intelektualna

Określa się to niepełnosprawnością sprzężoną. Na zaburzenia poznawcze i niski iloraz inteligencji cierpi wiele dzieci z autyzmem (nie dotyczy to Zespołu Aspergera). Na szczęście ostatnio czytałam, że odsetek ten się zmniejsza. Terapia autystyków z niższym IQ wymaga cięższej pracy i dłużej czeka się na sukces niż u dzieci nieautystycznych z niskim IQ. Wynika to z tego, że zakłócona jest komunikacja werbalna i niewerbalna, a poziom kompetencji społecznych jest niski.

Ale spotyka się też autystyków z wysokim ilorazem inteligencji. A z powodu swoich wąskich i skonkretyzowanych zainteresowań mogą stać się mistrzami w swojej dziedzinie. Przy odpowiednim wsparciu otoczenia.

4. ADHD

Nadmierna aktywność ruchowa i emocjonalna, zaburzenia koncentracji, impulsywność. ADHD może dotykać nawet 50% dzieci z autyzmem. Choć czytałam, co mnie niepokoi, że diagnoza ta często jest stawiana błędnie i jakby "na wszelki wypadek". Podobne zachowania pojawiają się zarówno w autyzmie, jak i w ADHD. Trudno jest je rozróżnić i  postawić jednoznaczną diagnozę, dlatego "dopisuje się" dziecku ADHD do autyzmu. 
Często objawy wycisza się farmakologicznie. 

5. Inne

Zaburzenia snu, choroby genetyczne, tiki, agresja i autoagresja.


Wykrycie jakichkolwiek dolegliwości u dziecka z autyzmem jest trudne. Po pierwsze, wyglądają one "normalnie" - dosadnie mówiąc, nie mają na ciele wypisanych chorób. Po drugie, dziecko ma zakłócone fizyczne odczuwanie dolegliwości. Nie poskarży się, że coś je boli, że coś jest nie tak. Należy dziecko obserwować, wykonywać zalecane badania, a wszelkie wątpliwości rozwiewać u specjalistów. Nie bójmy się tego!
Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie kroki. Dla dobra naszych wyjątkowych dzieci. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz